Fakulta tělesné kultury UP

Pohybem a sportem nabitý program vás čeká na fakultě tělesné kultury, respektive v areálu Aplikačního centra BALUO v areálu fakulty v Neředíně (U Letiště 32). Nejenže si budete moci projít špičkové aplikační centrum a navštívit spoustu interaktivních prezentací, ale dozvíte se také něco o podpoře cyklistiky, univerzitním hokejovém týmu nebo o tom, jaké je to vydat se na hory s partou lidí s různými handicapy. Všechna stanoviště budou přístupná po celou dobu Noci vědců.

Informační stánek

Středobod naší Noci vědců. Mile vás přivítáme, předáme program a zodpovíme všechny dotazy, které vás v souvislosti s Nocí vědců napadnou.

Prohlídky Centra kinantropologického výzkumu

Jen několik dní před Nocí vědců naše fakulta slavnostně otevře novou budovu Centra kinantropologického výzkumu. A protože se chceme pochlubit, necháme vás nahlédnout do nových laboratoří a učeben. Prohlídky vždy v celou hodinu, sraz u infostánku.

Radost z pohybu & Indares.com

Dozvíte se, co je Větrání nebo Jogito ergo sum, zjistíte, kde čerpat inspiraci pro aktivní trávení víkendů a kde hledat zajímavosti z výzkumu lidského pohybu. A seznámíte se taktéž s online systémem, který můžete využít pro srovnávání a vyhodnocování své pohybové aktivity. Obojí vzniká na FTK UP.

Ride2sCOOL & UP Bike

Prezentace dvou projektů zaměřených na cyklistiku coby aktivní způsob dopravy do školy či do zaměstnání. Pod značkou Ride2sCool studenti doprovázejí děti ve věku 6–14 let na cestě do školy na kole a tím jim zpřístupňují a zkvalitňují tuto možnost dopravy. UP Bike je pro změnu projekt, který podporuje a propaguje cyklistiku mezi studenty a zaměstnanci Univerzity Palackého.

Hala plná sportu

V naší testovací hale si můžete trochu zasportovat, zahrát si budete moci například badminton či florbal anebo si můžete vyzkoušet sportovní hry na vozíku. Prosíme však o přezutí do sportovní obuvi!

Na laně do výšin

Pod dohledem zkušených instruktorů můžete zdolat až třicet cest na naší vnitřní lezecké stěně. I tady ovšem prosíme o přezutí do sportovní obuvi.

Bistro AC BALUO

Pokud vás při uspokojování hladu po pohybu a poznání přepadne potřeba občerstvení, zamiřte do našeho bistra. Z jeho nabídky si určitě vyberete - máme něco zdravého i sladkého a nechybí dobrá káva.

Expedice přes bar

Studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit představí unikátní vzdělávací projekt Expedice přes bar, během nějž zprostředkovávají sportovní a cestovatelské zážitky lidem s postižením.

University Shields Olomouc

Do své druhé sezony v Evropské univerzitní hokejové lize vstoupí v době Noci vědců hokejový tým University Shields Olomouc složený ze studentů Univerzity Palackého. I přesto si hráči najdou čas a tým zájemcům představí.

Univerzita pro sport

Projekt Univerzita pro sport propojuje akademické prostředí s olomouckými sportovními kluby, ať už nabídkou pracovních stáží pro studenty nebo třeba pořádáním besed se sportovními osobnostmi regionu. A právě na tomto stanovišti se o něm mnohé dozvíte.

Mobilní fyzioterapie

Pohyblivost těla bude středem pozornosti na stanovišti Mobilní fyzioterapie v zóně FTK Medical. Dozvíte se tu o možnostech použití moderních fyzioterapeutických technik, jako je Easyflossing, a na vlastní kůži si je také vyzkoušíte.

Refit Clinic

Zájemci budou moci nahlédnout do ambulance ReFit Clinic, kterou procházejí profesionální i rekreační sportovci kvůli posouzení zdravotní způsobilosti.

Měření tělesného složení

Nechte si analyzovat složení vašeho těla. Měření tělesného složení pomocí nejnovějšího neinvazivního přístroje slouží ke stanovení množství a rozložení tukové a svalové tkáně, ke zjištění množství minerálních látek v těle a obsahu vody v těle. Jedná se o uznávanou metodu, která má např. výpovědní hodnotu o stupni nadváhy či obezity nebo naopak podvýživy.

TRX studio

Vyzkoušejte si cvičení v největším TRX studiu zaměřeném na funkční trénink v České republice. Studio je vybaveno nejnovějšími pomůckami z produkce TRX: závěsným systémem, kettlebelly nebo slambally a dalšími. I tady prosíme o přezutí do sportovní obuvi.

Analýza pohybu pomocí Vicon Vantage

Vicon Vantage je moderní "motion capture" systém, který slouží k analýze pohybu ve 3D prostoru. Výzkumné i praktické využití najde ve sportovní biomechanice, kde přesná analýza pohybu umožní např. vyladění maximálního sportovního výkonu či naopak pomůže zabránit zranění, ale také v klinické biomechanice, kde umožňuje velmi přesně analyzovat efekt různých chirurgických zákroků a rehabilitačních postupů, účinky ortéz, vložek do bot, protéz apod.