Přírodovědecká fakulta UP

Tradičně nejbohatší program vás letos čeká v budově přírodovědecké fakulty na třídě 17. listopadu (Envelopa). V šesti patrech na vás čekají desítky exponátů, laboratoří, vědeckých pokusů i robotů. Dojde i na historii vědy, udržitelnost, mapy, lasery nebo matematiku. To vše a mnohem více slibuje, že se rozhodně nebudou nudit ani malí, ani dospělí návštěvníci. Program na fakultě bude probíhat od šesti hodin večer do půlnoci.

Pozorování vesmíru

Za jasného počasí budeme na terase fakulty pozorovat průlety družic nad našimi hlavami a další jasné objekty noční oblohy. Toto pozorování je inspirováno 40. výročím dvou významných událostí české kosmonautiky a to konkrétně prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem, který je Evropskou vesmírnou agenturou dokonce považován za prvního Evropského kosmonauta a vypuštěním první československé družice Magion 1, to vše se odehrálo v roce 1978.

Objevy a vynálezy v optice 1 a 2

V těchto stáncích budete moci shlédnout několik ukázek inspirovaných objevy a vynálezy v optice, například: Ivan Šolc sestrojil před 65 lety první dvojlomný úzkopásmový polarizační filtr, který je dodnes široce využívaný po celém světě při pozorování Slunce. Otto Wichterle v roce 1961 vynalezl převratný způsob výroby kontaktních čoček odléváním v rotujících otevřených formách. V roce 1960 byl sestrojen první funkční laser na světě, tento objev oceněný Nobelovou cenou za Fyziku dal vzniknout celé řadě nových odvětví.

Po stopách ekologie…

První zmínka o ekologii byla zaznamenána v roce 1866, kdy německý filozof, biolog a zoolog Ernst Haeckel poprvé tento vědní obor definoval ve svém díle Generelle Morphologie der Organismen. Kořeny ekologie však sahají mnohem dále až do 4 stol. př. n. l., kdy Aristotelův žák Theophrastus byl prvním, kdo popsal vztah mezi živočichy a jejich prostředím. Dostal se tak za hranici zásadní otázky: Je příroda božstvem či knihou, ve které můžeme číst nebo ji studovat? Vydejte se s námi po stopách ekologie, jejího vývoje, nakoukněte pod pomyslnou pokličku za pomocí moderních metod a zkuste nalézt odpověď na otázku, zda v současné době je pojem EKOLOGIE dobrem, či zlem?

Biofyzika v čase

Letos vám ukážeme, kam se posunula biofyzika za 100 let, co všechno jsme se o kytkách za tu dobu naučili, čím přispěli čeští vědátoři a v neposlední řade vám ukážeme, jak se změnila biofyzika v Olomouci.

UP Crowd

Spolek přátel vědy UP Crowd vás srdečně zve k návštěvě stánku nabitého chemickými a fyzikálními experimenty. Letos při příležitosti výročí 100 let České vědy vám ukážeme ty nejzajímavější experimenty z optiky, jež má v české vědě výsadní postavení. Uvidíte mnoho druhů luminiscence, konkrétně fluorescenci různých předmětů, přírodnin, každodenních potřeb a dokonce i potravin. Následně vám předvedeme, jak funguje chemiluminiscence, kterou využívají mnozí živočichové, včetně světlušek. Budete si moci vyzkoušet speciální laserové bludiště nebo barvení plamene, lákadlem bude i ohnivý vír. Těšíme se na setkání s vámi u našeho stánku.

Nanočástice – dobrý sluha, ale zlý pán?

Svět 21. století postupně plní materiály původně vzniklé jen pro laboratorní účely. Jde o materiály, které přináší nesporné benefity, ale o jejichž případných negativních dopadech víme jen opravdu velmi málo. Pokusme se tedy nahlédnout na účinky vláken funkcionalizovaných nanočásticemi stříbra (např. v ponožkách) či grafen a jeho deriváty při interakci s organismy stojícími na samém začátku potrvního řetězce. Právě změny na takové úrovni mohou v konečném důsledku předznamenat dalekosahlé změny o poznání výše.

Barvitá fyzikální chemie v pokusech

Nahlédněte do barvitého světa fyzikální chemie. Nejen chameleon a kouzelníci dokáží měnit barvy, zvládnou to i tzv. oscilatorní reakce založené na kinetických a termodynamických procesech. Chcete umět přeměnit vodu ve zlato? Žádný problém. Stačí porozumět chemické rovnováze a změně rozpustnosti, alchymistická reakce „Zlatý déšť“ je skvělým příkladem. Sestrojit hodiny bez baterek? Proč ne. Stačí kus brambory, citrón, či jiné ovoce, vodivý drátek a pár elektrod. Všechny tyto reakce a pár dalších najdete na jednom ze stánků fyzikální chemie.

Jak se dělají čočky

Hydrogelové materiály našly uplatnění v mnoha oblastech lidského života, třeba jako zahušťovadla potravin, hojivé náplasti nebo materiály pro medicínu. Právě vědeckou prací v oblasti polymerních hydrogelů se Otto Wichterle, rodák z nedalekého Prostějova, zasloužil o průlom ve vývoji měkkých kontaktních čoček. Přijďte si připravit hydrogel vlastníma rukama!

Minulost i součastnost olomoucké geografie

Olomoucká Katedra geografie příští rok oslaví 60. výročí svého vzniku. Za tuto dobu prošel obor mnohými změnami. Kromě těch nejviditelnějších, kterými jsou používané měřící přístroje a moderní technologie, je to také vývoj zkoumaných témat. Návštěvníci se v rámci Noci vědců tak budou moci seznámit s různými moderními i historickými přístroji, na příkladech různých výzkumných  témat pak budou moci posoudit, jak se olomoucká geografie za více jak půl století posunula. Nebude chybět ani ukázka moderně pojaté výuky zeměpisu na základních a středních školách. Pro děti budou připraveny různé zeměpisné hry.

Matematika – počítáme s tebou!

Dokážete najít správný klíč, rozluštit šifru, rozlousknout hlavolam a utéct z místnosti včas? Přijďte si na vlastní kůži vyzkoušet hru typu exit game nebo si zasoutěžit v řešení úkolů a hádanek.

Hlavomorna

Přijďte si provětrat mozkové závity a vyzkoušet svoje schopnosti a dovednost při řešení logických hádanek a úkolů, skládání tangramů a skládaček, hraní stolních, logických i postřehových her a řešení nejrůznějších hlavolamů.

Kouzelné plyny

Plyny jsou často neviditelné. Většina z nich však má úžasné schopnosti a proto zaslouží naši pozornost. Například bez kyslíku by nebyl na Zemi život, bez oxidu uhličitého bychom neměli perlivé limonády a bez helia by nelétaly nafukovací balonky. Bez dusíku bychom pak pro vás nemohli vyrobit zmrzlinu za pár minut. Že dusíková zmrzlina nebude k jídlu? Naopak, lepší zmrzku jste nikdy nejedli!

Posviťme si na rostliny

Katedra botaniky vás provede svítícím světem rostlin a botanických ohňostrojů.  Odhalíme vám, jak si rostliny samy umí posvítit. Ukážeme vám smrtonosné pohyby a pasti masožravých rostlin a ti odvážní z vás je mohou nakrmit. Pod mikroskopem vás překvapí povrchové struktury pylových zrn, které umožňují jejich přenos z rostliny na rostlinu. Dozvíte se, jak putují semena napříč světem a jak se na naše území dostaly různé druhy rostlin.

How Czech science transformed the world in 100 years

Chcete si rozšířit své znalosti angličtiny zábavnou formou? Vyzkoušejte naše kvízy, hry, křížovky pro všechny věkové kategorie, které se týkají hlavního tématu letošní Noci vědců.

S chemií na začátek a zpět

Za 100 let věda prošla bouřlivým vývojem. Během této doby byly vynalezeny zásadní objevy, které nám každý den usnadňují život. Zajímá Vás při jaké příležitosti a s jakou myšlenkou čeští vědci objevili zajímavé vynálezy? Porovnej dnešní vědecké postupy se 100let starým vybavením laboratoře a vlastnoručně si vyzkoušej svůj pokus. Pracovníci Katedry analytické chemie, se těší na velké i malé návštěvníky, pro které připravují informace o českých vynálezech protínající 100 let české vědy.

Hry československých autorů

Víte, že deskové hry vznikají i v českých a slovenských hlavách? Říkají Vám něco jména jako Vláďa Chvátil, Vladimír Suchý, nebo vydavatelství jako jsou Stragoo Games, nebo Czech Board Games? Ať už je odpověď jakákoli, přijďte se přesvědčit, že české a slovenské hry se v konkurenci těch světových prostě neztratí.

Fuzzy regulace balancujícího robota / Balancující robot

I v běžném životě se stále častěji setkáváme s nejrůznějšími přístroji, které vykonávají relativně sofistikovanou činnost, aniž by je musel přímo řídit člověk. Pokud jste si tedy někdy kladli otázku, na základě jakých principů podobná zařízení fungují, neváhejte a zastavte se u našeho stánku. Dozvíte se o možnostech řízení robotů prostřednictvím IF-THEN pravidel a fuzzy regulátorů.

Buď Geo s katedrou geoinformatiky

Na stánku si návštěvníci budou moci vyzkoušet nejrůznější moderní i klasické geohry. Pro zájemce bude připraveno hledání pokladů pomocí GPS navigace (geocaching), dále se návštěvnici otestují nejrůznějšími interaktivní geokvizy, vyzkouší si kreslení mentální mapy či speciální hmatové mapy pro nevidomé (tyflomapy), které si každý bude moci doslova osahat. Mimo tyto aktivity bude přípraveno poznávání známých míst z leteckých snímků. Rovněž bude k dispozici atraktivní skládací mapa Evropy, kdy si každý bude moci změřit čas, za který dokáže složit mapu dohromady. Takže Buď Geo... s katedrou geoinformatiky!

Hravá geometrie

Nejen pro děti je náš stánek. Můžete si k nám přijít zkusit geometrické hry a hádanky , origami, Knoflík na niti nebo Geopong.

Století částic v Čechách aneb od Viktora Hesse po observatoř Pierra Augera a experiment ATLAS v CERN

V roce 1912 odstartoval Viktor Hess u Ústí nad Labem s balónem a experimentoval s měřením ionizace v různých nadmořských výškách. Objevil kosmické záření, které spatříte na vlastní oči nyní i při povrchu Země díky speciální částicové kameře a mlžné komoře. Dále se dozvíte, co pozoruje observatoř Pierra Augera v Argentině, či jak funguje detektor ATLAS na urychlovači LHC v laboratoři CERN.

Roztřiď to s Palackým

Jak se změnil odpad v našich popelnicích za posledních 100 let? Jsme studentská iniciativa, která se snaží o posílení společenské odpovědnosti a environmentálně příznivého chování na Univerzitě Palackého v Olomouci. Prostřednictvím Noci vědců bychom rádi našich zkušeností, zábavně, kreativně a edukativně, naučily jak správně třídit, jak se změnil odpad v našich popelnicích za posledních 100 let a nabídnout veřejnosti lehké triky a jednoduchá řešení, pro každodenní život, jak se stát více uvědomělým občanem.

Fyzika: včera, dnes a zítra

Zažijte s námi noc plnou fyziky. Nenechte si ujít mikrovlnkovou show! Přesvědčíme vás, že radiace nemusí být vždy nebezpečná. Ukážeme mikroskopy, které vidí i atomy a jak může videokazeta čistit vodu.

Více než 100 let, roztáčíme z Mohelnice svět

Přijďte se podívat, jak se za 100 let změnila výroba elektromotorů. Představíme vám průřez naší výroby od základních variant až po nejnovější modely elektromotorů v takzvaném nevýbušném provedení, které díky své specifické konstrukci mohou pracovat v prostředí s nebezpečím výbuchu, jako jsou chemické závody, ropné rafinerie, nebo uhelné doly. Chcete vědět, co roztáčí elektromotor? Pojďte to zjistit do našeho stánku, kde si mimo jiné sestavíte i vlastní funkční model.

Siemens s.r.o., odštěpný závod Elektromotory Mohelnice vyrábí elektromotory od roku 1924, elektrotechnická výroba zde ale funguje již od roku 1904. Dnes se jedná o největší evropský závod na výrobu asynchronních elektromotorů osové výšky 63-200 mm, které dodáváme do celého světa. Naše motory najdete nejen na čerpadlech, kompresorech, ventilátorech, ale i na jeřábech a zdvihadlech kontejnerových překladišť, slouží jako pohon vleků a lanovek, jsou součástí dopravníkových systémů pro třídění a dopravu zavazadel na světových letištích. 

Výzkum a inovace jsou investice do budoucnosti, proto v 6 vývojových centrech Siemens v České republice a v 7 vývojových odděleních při závodech pracuje přes 900 vývojových specialistů. Téměř 10 % zaměstnanců Siemens v České republice pracuje v oblasti vývoje. V roce 2018 Siemens vyhlásil vítěze 20. ročníku soutěže o Cenu Wernera von Siemense, pro studenty technických a přírodovědných oborů a mladé vědce.

100 let doby plastové

Návštěvníci se zábavnou formou seznámí se vším, co se točí kolem plastů – od jeho výroby přes recyklaci až po jeho redukci v každodenním životě. Dozví se, jakým způsobem plast ovlivňuje náš každodenní život.

Česká věda s První Organizací Studentů Přírodovědy Olomouc

Chcete si otestovat své znalosti z oblasti vědy, a nebo se dozvědět formou kvízu informace z okruhu české, ale i světové vědy v letech 1918-2018? Pak je pro vás náš stánek ideální! Vezměte do ruky tužku, kvíz a můžete začít pracovat.

Svítíme Vám na cestu

100 let české vědy, 100 let pokroků a inovací. Každý nový rok nám přináší spoustu novinek a co teprve takových 100 let! V rámci letošního ročníku, Vám zástupci společnosti HELLA představí, jaký byl vývoj automobilového osvětlení, jak to s automobilovým osvětlením vypadá dnes a na co všechno se můžeme těšit v blízké budoucnosti. Na silnicích už to totiž dávno není jen o žárovkách! A aby toho nebylo málo, těšit se můžete na spoustu zajímavých soutěží a her se světlem. :-)

Historie a současnost geologie v Olomouci

Katedra geologie má v Olomouci dlouholetou tradici. Na Noci vědců si mohou návštěvníci prohlédnout kromě moderního vybavení a sbírek mimořádně také historické přístroje, výukové pomůcky či staré mapy.